Słodki, zdrowy, złocisty lub brązowy… Miód – bo o nim mowa – znany był już 4 tysiące lat temu! Egipcjanie, Grecy i Rzymianie z jego pomocą leczyli wrzody żołądka czy rany skóry. Naukowcy badają ten produkt od kilkudziesięciu lat i potwierdzili, że miód jest skuteczny w leczeniu wielu schorzeń.
1. Wzmacnia organizm.
Aby się o tym przekonać, wystarczy jeść codziennie przez 30 dni łyżkę miodu. Kuracja sprawi, że nabierzemy odporności: nie będziemy chorować na infekcje górnych dróg oddechowych. A jeśli nawet zachorujemy, choroba szybciej minie, a dolegliwości będą mniej dokuczliwe. Taką kuracje dobrze jest zacząć wczesną jesienią i wiosną, kiedy o przeziębienia najłatwiej.
2. Dodaje energii i wzmacnia
Gdy czujemy się zmęczeni i zniechęceni, wystarczy zjeść łyżeczkę miodu. My oczywiście polecamy wypić filiżankę herbaty z łyżeczką miodu. Dodatek kofeiny błyskawicznie i na długo postawi nas na nogi
3. Oczyszcza.
Każdy prawdziwy miód ma działanie detoksykacyjne i doskonale oczyszcza wątrobę. Miody rzadko powodują uczulenie. Osobom uczulonym na pyłki kwiatów, które boją się reakcji uczuleniowej i nie mogą jeść każdego rodzaju miodu, poleca się akacjowy. Jest w nim najmniej pyłków roślin.
Każdemu rodzajowi miodu przypisuje się inne właściwości:
Akacjowy przyspiesza regenerację błon śluzowych żołądka. Wspomaga trawienie, może zapobiegać wrzodom żołądka i dwunastnicy. Polecany przy schorzeniach nerek i dróg moczowych, ma działanie bakteriobójcze i moczopędne.
Gryczany jedyny, który zawiera rutynę - substancję wzmacniającą i oczyszczającą naczynia krwionośne. Dlatego jest polecany osobom starszym, szczególnie narażonym na schorzenia układu krwionośnego.
Lipowy wspomaga leczenie przeziębienia i grypy. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i antybiotyczne. Pomaga ustabilizować ciśnienie, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.
Rzepakowy (w odróżnieniu od pozostałych miodów) bardzo szybko ulega krystalizacji i staje się niemal biały. Ten rodzaj miodu przyspiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem. Ma właściwości odtruwające i jest łagodny dla wątroby.
Spadziowy wykazuje największe działanie antybakteryjne spośród wszystkich miodów! Ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.
Wielokwiatowy powstaje z kwiatów, które kwitną w czerwcu i lipcu. Pomaga w leczeniu chorób serca, anemii, zapalenia gardła i przeziębienia. Polecany osobom uczulonym na pyłki roślin, stosowany przy odczulaniu.
Wrzosowy zawiera bioaktywne związki o właściwościach moczopędnych, bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Ma silne właściwości antyseptyczne. Powinny go stosować osoby dotknięte anemią, zapaleniem gardła i błony śluzowej.
Jeśli ktoś jeszcze nie próbował herbaty z miodem to najwyższy czas!
Pijąc herbatę z miodem pamiętajmy, by herbata nie była gorąca tylko ciepła! Miód dodany do gorącego napoju traci większość swoich leczniczych właściwości!